(240)-343-2585

Suppose that with a budget of $100, Deborah spends $60 on sushi and $40 on bagels when sushi costs $2 per piece and bagels cost $2 per bagel. But then, after the price of bagels falls to $1 per bagel, she spends $50 on sushi and $50 on bagels. How many pieces of sushi and how many bagels did Deborah consume before the price change? At the new prices, how much money would it have cost Deborah to buy those same quantities (the ones that she consumed before the price change)? Given that it used to take Deborah’s entire $100 to buy those quantities, how big is the income effect caused by the reduction in the price of bagels?